Ερωτήσεις - Απαντήσεις - Διαιτητες

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2012
0121. Ενώ ο Α1 είναι στην προσπάθεια για σουτ και η μπάλα είναι ακόμη στα χέρια του, οι Α2 και Β2 υποπίπτουν σε διπλό φάουλ. Ο Α1 με  συνεχόμενη κίνηση, ολοκληρώνει την προσπάθεια για σουτ και ευστοχεί. Πρέπει να μετρήσει το καλάθι? .
ΟΧΙ.
10.4 bullet 2
Η μπάλα δε νεκρώνει και το καλάθι μετράει, αν μπει, όταν ένας (αμυνόμενος) παίκτης διαπράττει σφάλμα έναντι οποιουδήποτε αντιπάλου, ενώ η μπάλα είναι ακόμα στον έλεγχο αντιπάλου παίκτη, ο οποίος κάνει προσπάθεια για επίτευξη καλαθιού και οποίος ολοκληρώνει την προσπάθεια του αυτή, με μία συνεχή κίνηση, η οποία άρχισε πριν γίνει το σφάλμα.

2. Ο A4 από το πίσω γήπεδο της ομάδας Α πασάρει τη μπάλα στο μπροστά. Η μπάλα αγγίζει τον διαιτητή που στέκεται ιππαστί στην κεντρική γραμμή και εξοστρακίζεται στο πίσω γήπεδο της ομάδας Α, όπου πρώτος την αγγίζει ο Α5. Είναι νόμιμο αυτό?
ΝΑΙ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 30, Κατάσταση 2, Παράδειγμα 3
Η μπάλα έχει παράνομα επιστρέψει στο πίσω γήπεδο όταν ένας παίκτης της ομάδας Α στο εμπρός γήπεδο γίνεται αιτία η μπάλα να αγγίξει το πίσω γήπεδο και εν συνεχεία ένας παίκτης της ομάδας Α είναι ο πρώτος που αγγίζει την μπάλα είτε στο εμπρός γήπεδο είτε στο πίσω γήπεδο. Είναι νόμιμο, όμως, όταν ένας παίκτης της ομάδας Α στο πίσω γήπεδο γίνεται αιτία η μπάλα να αγγίξει το εμπρός γήπεδο και εν συνεχεία ένας παίκτης της ομάδας Α είναι ο πρώτος που αγγίζει την μπάλα είτε στο εμπρός γήπεδο είτε στο πίσω γήπεδο.
Συνεπώς νόμιμο παίξιμο. Καμία παράβαση για παράνομη επιστροφή της μπάλας στο πίσω γήπεδο καθώς κανένας παίκτης της ομάδας  Α δεν ήταν ο τελευταίος που άγγιξε την μπάλα στο εμπρός γήπεδό του. Όμως, καθώς η μπάλα έχει περάσει στο εμπρός γήπεδο, η μέτρηση των οχτώ (8) δευτερολέπτων σταματά τη στιγμή που η μπάλα αγγίζεται από το διαιτητή και θα ξαναρχίσει μόλις ο Α5 αγγίζει την μπάλα.
30.1.2
Η μπάλα έχει επιστρέψει παράνομα στο πίσω γήπεδο, όταν ο παίκτης της ομάδας που έχει τον έλεγχο της μπάλας είναι ο τελευταίος που αγγίζει τη μπάλα στο εμπρός του γήπεδο και μετά που ο ίδιος ή συμπαίκτης του, είναι ο πρώτος που αγγίζει τη μπάλα στο πίσω γήπεδο.

11.3
 Η θέση ενός διαιτητή, προσδιορίζεται κατά τον ίδιο τρόπο, όπως και του παίκτη. Όταν η μπάλα αγγίζει έναν διαιτητή, είναι το ίδιο σαν να ακουμπά το δάπεδο στο σημείο όπου πατά ο διαιτητής.

3. Ο Α1 επιχειρεί σουτ και ενώ η μπάλα είναι στον αέρα ηχεί η συσκευή των 24 δευτερολέπτων και αμέσως μετά καταλογίζεται φάουλ του Β2 στον Α4, δεύτερο ομαδικό σε βάρος της ομάδας Β στη συγκεκριμένη περίοδο. Το σουτ είναι εύστοχο. Οι διαιτητές αποφασίζουν ότι το καλάθι μετράει και χορηγούν την επαναφορά της μπάλας στην ομάδα Α στο πλησιέστερο σημείο που σημειώθηκε το φάουλ με νέα επίθεση 24 δευτερολέπτων. Είναι σωστή η απόφαση?
ΟΧΙ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 29, Κατάσταση 7
Όταν έχει γίνει ένα σουτ για καλάθι και μετά καταλογίζεται ένα αμυντικό σφάλμα, το χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων θα επαναρυθμίζεται στα δεκατέσσερα (14) δευτερόλεπτα εάν δεκατρία (13) ή λιγότερα δευτερόλεπτα εμφανίζονται στο χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων τη στιγμή που ο αγώνας σταμάτησε.
29.2.1
Εάν το παιχνίδι σταματήσει από ένα διαιτητή για σφάλμα ή παράβαση (όχι για έξοδο της μπάλας εκτός ορίων) από την ομάδα που δεν έχει τον έλεγχο της μπάλας θα χορηγείται κατοχή της μπάλας στην ίδια ομάδα που προηγουμένως είχε τον έλεγχο της μπάλας.
Εάν η επαναφορά χορηγείται στο εμπρός γήπεδο και δέκα τρία (13) δευτερόλεπτα ή λιγότερα εμφανίζονται στο ρολόι των είκοσι τεσσάρων 24άρων δευτερολέπτων, τη στιγμή που σταμάτησε το παιχνίδι, το ρολόι των είκοσι τεσσάρων 24άρων δευτερολέπτων θα επαναρυθμιστεί στα δέκα τέσσερα (14) δευτερόλεπτα.

4. Ο Α1 επιχειρεί σουτ. Ενώ η μπάλα είναι στον αέρα με 10 δευτερόλεπτα να
απομένουν στη συσκευή των 24 δευτερολέπτων καταλογίζεται φάουλ του Β2 στον Α2, δεύτερο ομαδικό για την ομάδα Β στη συγκεκριμένη περίοδο. Η μπάλα χτυπά στο στεφάνι αλλά δεν μπαίνει στο καλάθι. Οι διαιτητές χορηγούν τη μπάλα στην ομάδα Α για επαναφορά στο πλησιέστερο σημείο που σημειώθηκε το φάουλ με νέα επίθεση 14 δευτερολέπτων. Είναι σωστή η απόφαση?
ΝΑΙ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 29, Κατάσταση 7, Παράδειγμα 1
 Όταν έχει γίνει ένα σουτ για καλάθι και μετά καταλογίζεται ένα αμυντικό σφάλμα και δεκατρία (13) ή λιγότερα δευτερόλεπτα εμφανίζονται στο χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων τη στιγμή που ο αγώνας σταμάτησε, το χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων θα επαναρυθμιστεί στα δεκατέσσερα (14) δευτερόλεπτα.
        Συνεπώς η  μπάλα θα χορηγηθεί στην ομάδα Α για επαναφορά πλησιέστερα στο σημείο που το φάουλ συνέβη, με δεκατέσσερα (14) δευτερόλεπτα υπολειπόμενα στο χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων.
29.2.1
Εάν η επαναφορά χορηγείται στο εμπρός γήπεδο, το χρονόμετρο των είκοσι τεσσάρων 24άρων δευτερολέπτων θα επαναρυθμίζεται ως εξής:
· Εάν δέκα τρία (13) δευτερόλεπτα ή λιγότερα εμφανίζονται στο ρολόι των είκοσι τεσσάρων 24άρων δευτερολέπτων, τη στιγμή που
σταμάτησε το παιχνίδι, το ρολόι των είκοσι τεσσάρων 24άρων δευτερολέπτων θα επαναρυθμιστεί στα δέκα τέσσερα (14) δευτερόλεπτα.

5. Ενώ η μπάλα είναι στον αέρα μετά από σουτ του Α4, ηχεί η συσκευή των 24 δευτερολέπτων. Η μπάλα χτυπάει στο στεφάνι και αναπηδά πάνω από αυτό έχοντας πιθανότητα να μπει μέσα, όταν ο Β2 τη διώχνει. Διέπραξε ο Β2 παράβαση ?
ΟΧΙ. 31.1.1 bullet 2
Το σουτ για καλάθι τελειώνει όταν η μπάλα αγγίζει τη στεφάνη.
31.2.3 bullet 2
Οι περιορισμοί της παρεμβολής εφαρμόζονται μέχρις ότου η μπάλα έχει αγγίξει τη στεφάνη.
31.2.5
Μόνο όταν:
· Ένας διαιτητής σφυρίξει ενώ η μπάλα είναι στα χέρια του παίκτη που βρίσκεται σε προσπάθεια για καλάθι, η ή μπάλα είναι σε πτήση προς το καλάθι, μετά από προσπάθεια για σουτ.
· Το χρονόμετρο του αγώνα ηχήσει τη λήξη της περιόδου ενώ η μπάλα είναι σε πτήση προς το καλάθι, μετά από προσπάθεια για σουτ.
Κανένας παίκτης δε μπορεί να αγγίξει τη μπάλα, αφότου αυτή έχει αγγίξει τη στεφάνη, ενώ έχει ακόμη πιθανότητα να μπει στο καλάθι.

6. Η μπάλα είναι στον αέρα σε προσπάθεια του Β1 για καλάθι, όταν ηχεί το χρονόμετρο του αγώνα για τη λήξη του χρόνου της πρώτης περιόδου. Η μπάλα μπαίνει στο καλάθι αλλά οι διαιτητές αμφιβάλλουν για το εάν η μπάλα είχε φύγει από τα χέρια του σουτέρ πριν ανάψει το κόκκινο φως περιμετρικά του ταμπλό. Δικαιούται ο πρώτος διαιτητής να χρησιμοποιήσει το instant replay ?
ΝΑΙ.
46.12 Ο πρώτος Διαιτητής είναι εξουσιοδοτημένος να εγκρίνει και να χρησιμοποιήσει τεχνικό εξοπλισμό, εάν είναι διαθέσιμος, για να αποφασίσει, πριν την υπογραφή του φύλλου αγώνος, εάν το τελευταίο σουτ για καλάθι στη λήξη κάθε περιόδου ή κάθε παράτασης, έγινε εντός του αγωνιστικού χρόνου και/ή εάν αυτό του σουτ για καλάθι μετρά για δύο (2) ή τρεις (3) πόντους.

ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 46, Κατάσταση 1, Παράδειγμα 1
Ο πρώτος διαιτητής νομιμοποιείται να προσδιορίζει περιπτώσεις πότε η χρήση τεχνικού εξοπλισμού είναι απαραίτητη ή, σε αίτημα και να βεβαιώνει εάν το τελευταίο σουτ στη λήξη μίας περιόδου έγινε  εντός του αγωνιστικού χρόνου. Ο πρώτος διαιτητής είναι ο μόνος υπεύθυνος να αποφασίζει εάν τέτοιος εξοπλισμός θα χρησιμοποιηθεί ή όχι.
Σε περίπτωση επαναληπτικής επιθεώρησης, αυτή θα γίνει από τους διαιτητές, τον κομισάριο, εάν είναι παρών, και το χρονομέτρη. Ο πρώτος διαιτητής θα λάβει την τελική απόφαση.
Εάν η επανάληψη δείξει, καθαρά και αδιαμφισβήτητα,  οπτική απόδειξη ότι η μπάλα ελευθερώθηκε μετά τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου της περιόδου ή του αγώνα, το καλάθι ακυρώνεται. Εάν η επανάληψη εξακριβώσει ότι η μπάλα ελευθερώθηκε πριν τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου της περιόδου ή του αγώνα, ο πρώτος διαιτητής επιβεβαιώνει τους δύο (2) πόντους για την ομάδα Β.

7. Ταυτόχρονα με λήξη του χρόνου της πρώτης περιόδου καταλογίζεται αντιαθλητικό φάουλ του Α2 στον Β4. Μετά τη δίλεπτη ανάπαυλα ξεκινά η δεύτερη περίοδος με 2 ελεύθερες βολές για τον Β4 χωρίς παίκτες στις θέσεις των διαδρόμων και κατόπιν επαναφορά της μπάλας για την ομάδα Β από την προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας. Καμία ομάδα δεν θα χάσει το δικαίωμα επαναφοράς της μπάλας με βάση το σύστημα εναλλασσόμενης κατοχής στην επόμενη περίπτωση τζάμπολ. Είναι σωστή η διαδικασία αυτή?
ΟΧΙ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 12, Κατάσταση 1, Παράδειγμα 4
                Ο Β4 θα εκτελέσει 2 ελεύθερες βολές χωρίς κατάληψη θέσεων ριμπάουντ από παίκτες και χωρίς υπόλοιπο αγωνιστικού χρόνου πριν το διάλειμμα του παιχνιδιού. Μετά τα δύο λεπτά διαλείμματος του παιχνιδιού, ο αγώνας θα ξαναρχίσει με επαναφορά της μπάλας από την ομάδα Β, στην προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας. Καμία ομάδα δεν θα χάσει το δικαίωμά της για την επόμενη επαναφορά λόγω εναλλασσόμενης κατοχής, στην επόμενη περίπτωση αναπήδησης.
8.8
Εάν ένα σφάλμα διαπράττεται ταυτόχρονα ή αμέσως πριν τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου, οποιαδήποτε ελεύθερη βολή/ες θα εκτελεστούν μετά τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου.
12.5.3
Η ομάδα που δικαιούται την επόμενη εναλλασσόμενη κατοχή στο τέλος κάθε περιόδου, θα ξεκινά την επόμενη περίοδο με επαναφορά από θέση εκτός ορίων από την προέκταση της κεντρικής γραμμής, απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας, εκτός εάν υπάρχουν επιπλέον ελεύθερες βολές και μια ποινή επαναφοράς να χορηγηθεί.
36.2.2
Ποινή αντιαθλητικού σφάλματος: Ελεύθερη/ες βολή/ες θα χορηγούνται στον παίκτη που του έγινε το σφάλμα, ακολουθούμενες από επαναφορά από θέση εκτός ορίων στην προέκταση της κεντρικής γραμμής του γηπέδου, απέναντι από τη γραμματεία.

8. Ταυτόχρονα με λήξη του χρόνου της πρώτης περιόδου καταλογίζεται τεχνική ποινή σε βάρος του Α5. Μετά τη δίλεπτη ανάπαυλα ξεκινά η δεύτερη περίοδος με 2 ελεύθερες βολές για την ομάδα Β χωρίς παίκτες στις θέσεις των διαδρόμων και κατόπιν επαναφορά της μπάλας για την ομάδα Β από την προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας. Καμία ομάδα δεν θα χάσει το δικαίωμα επαναφοράς της μπάλας με βάση το σύστημα εναλλασσόμενης κατοχής στην επόμενη περίπτωση τζάμπολ. Είναι σωστή η διαδικασία αυτή ?
Οποιοσδήποτε παίκτης της ομάδας Β, που δικαιούται να παίξει, θα εκτελέσει 2 ελεύθερες βολές χωρίς κατάληψη θέσεων ριμπάουντ από παίκτες και χωρίς υπόλοιπο αγωνιστικού χρόνου πριν το διάλειμμα του παιχνιδιού. Μετά τα δύο λεπτά διαλείμματος του παιχνιδιού, ο αγώνας θα ξαναρχίσει με επαναφορά της μπάλας από την ομάδα Β, στην προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας. Καμία ομάδα δεν θα χάσει το δικαίωμά της για την επόμενη επαναφορά λόγω εναλλασσόμενης κατοχής, στην επόμενη περίπτωση αναπήδησης.
8.8
12.5.3
38.4.2
Ποινή τεχνικού σφάλματος: Ελεύθερη/ες βολή/ες θα χορηγούνται στους αντιπάλους, ακολουθούμενες από επαναφορά από θέση εκτός ορίων στην προέκταση της κεντρικής γραμμής του γηπέδου, απέναντι από τη γραμματεία.

9. Ο διαιτητής εκτελεί το εναρκτήριο τζάμπολ, η μπάλα αγγίζεται νόμιμα από τον αναπηδόντα Α4 και αμέσως μετά καταλογίζεται διπλό φάουλ ανάμεσα στους Α5 και Β5. Πρέπει να επαναληφθεί το εναρκτήριο τζάμπολ?
ΟΧΙ. 12.3 bullet 6
Μία περίπτωση αναπήδησης (Jump – ball) συμβαίνει όταν μετά την ακύρωση ισοδύναμων ποινών εναντίων και των δύο ομάδων, δεν υπάρχουν άλλες εναπομείναντες ποινές σφαλμάτων για εκτέλεση και καμία ομάδα δεν είχε την κατοχή της μπάλας ή το δικαίωμα κατοχής πριν το πρώτο σφάλμα ή την παράβαση.
ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ FIBA 2012, Άρθρο 12, Κατάσταση 1, Παράδειγμα 1
Από τη στιγμή που ο έλεγχος ζωντανής μπάλας στον αγωνιστικό χώρο δεν έχει ακόμα καθιερωθεί, ο διαιτητής δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το βέλος της εναλλασσόμενης κατοχής για να υποδείξει κατοχή. Ο διαιτητής θα διαχειριστεί μία άλλη αναπήδηση στον κεντρικό κύκλο και οι Α5 και Β5 θα πηδήξουν. Ό,τι   χρόνος έχει κυλήσει στο χρονόμετρο του αγώνα, μετά το νόμιμο άγγιγμα της μπάλας και πριν το διπλό σφάλμα, θα παραμείνει καταναλωμένος.

10. 01.28 πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου ο Α4 πετυχαίνει καλάθι, η μπάλα περνάει μέσα από το δίχτυ, χτυπά στο πόδι ενός παίκτη και κυλάει προς την αντίθετη πλευρά του γηπέδου. Ο διαιτητής σφυρίζει και πηγαίνει να πιάσει την μπάλα. Τη στιγμή αυτή η ομάδα Α ζητά τάιμ- άουτ. Πρέπει να γίνει δεκτό το αίτημά της?
ΝΑΙ.
18.2.8
Ένα τάϊμ άουτ δεν θα επιτρέπεται στην ομάδα που σκόραρε όταν το χρονόμετρο του παιχνιδιού δείχνει 2:00 λεπτά ή λιγότερο στην τέταρτη περίοδο και σε κάθε παράταση και μετά από πετυχημένη καλαθιά, εκτός κι εάν ένας διαιτητής έχει σταματήσει το παιχνίδι.

11.Κατά τη διάρκεια τάιμ-άουτ ο χρονομέτρης ηχεί την κόρνα υποδεικνύοντας ότι έχουν περάσει 50 δευτερόλεπτα και μετά από 10 δευτερόλεπτα ηχεί εκ νέου την κόρνα σημειώνοντας τη λήξη του τάιμ- άουτ. Κατόπιν ο Β10 ζητά να αντικαταστήσει τον Β4. Πρέπει το αίτημα του Β4 να γίνει δεκτό?
ΝΑΙ. 19.2.3
Η ευκαιρία για αντικατάσταση τελειώνει όταν η μπάλα είναι στη διάθεση του παίκτη για επαναφορά εκτός ορίων ή για την εκτέλεση της πρώτης ή μοναδικής ελεύθερης βολής.

12. Ενώ απομένουν λιγότερα από 2 λεπτά για την λήξη της τέταρτης περιόδου και ο Α4 έχει ντριπλάρει τη μπάλα στο πίσω γήπεδο της ομάδας Α, ο Β4 διώχνει τη μπάλα εκτός ορίων. Η ομάδα Α ζητά και παίρνει τάιμ-άουτ μετά τη λήξη του οποίου επαναφέρει τη μπάλα από τη γραμμή επαναφοράς στο μπροστά γήπεδό της. Οι διαιτητές ζητούν από τον χρονομέτρη τον 24 δευτερολέπτων να ρυθμίσει τη συσκευή έτσι ώστε να απομένουν 14 δευτερόλεπτα για την επίθεση της ομάδας Α. Είναι σωστή η απόφαση των διαιτητών?
17.2.4
Όταν το χρονόμετρο του αγώνος δείχνει 2:00 λεπτά ή λιγότερο, για το τέλος της τετάρτης περιόδου ή κάθε παράτασης, μετά από τάϊμ άουτ που χορηγήθηκε στην ομάδα που έχει το δικαίωμα της κατοχής της μπάλας από το πίσω γήπεδό της, η επακόλουθη επαναφορά θα χορηγείται από τη γραμμή επαναφοράς, απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας, στο εμπρός γήπεδο της ομάδας.
50.3 bullet 1
Το ρολόι των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων σταματά αλλά δεν επαναρρυθμίζεται όταν η ίδια ομάδα που προηγουμένως είχε τον έλεγχο της μπάλας, κερδίζει μία επαναφορά από εκτός ορίων σαν αποτέλεσμα της εξόδου της μπάλας εκτός ορίων.

13. Ο Α4 επιχειρεί σουτ και ενώ η μπάλα είναι στον αέρα ηχεί το σήμα της λήξης του αγώνα. Πριν ο Α4 επιστρέψει στο έδαφος και με τα δύο πόδια του γίνεται φάουλ από τον Β5. Το σουτ είναι εύστοχο. Οι διαιτητές κατακυρώνουν το καλάθι, αλλά δεν σημειώνουν το φάουλ, καθώς συνέβη μετά το σήμα της λήξης του χρόνου του αγώνα. Είναι σωστή η απόφασή τους?
ΝΑΙ.
10.4
Η μπάλα δε νεκρώνει και το καλάθι μετράει αν μπει, όταν η μπάλα είναι σε πτήση σε προσπάθεια για καλάθι και ηχήσει το σήμα της λήξης του αγώνα στο τέλος της περιόδου. (το φάουλ αγνοείται καθώς συνέβη μετά το σήμα της λήξης του χρόνου του αγώνα).

14. Αμέσως πριν το σήμα της λήξης του αγώνα ο Α4 κερδίζει φάουλ από τον Β4, 5ο ομαδικό για την ομάδα Β στην τέταρτη περίοδο και με το σκορ 68-70. Πριν την εκτέλεση των 2 ελεύθερων βολών ο Α4 χτυπά τον Β4. Οι διαιτητές χορηγούν τις 2 ελεύθερες βολές στον Α4, ο οποίος ευστοχεί και οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση. Στη συνέχεια οι διαιτητές αποβάλουν τον Α4 και η παράταση ξεκινά με δύο ελεύθερες βολές για την ομάδα Β και επαναφορά από την προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας. Είναι σωστή η διαδικασία αυτή?
ΟΧΙ.
42.2.1
Όλα τα σφάλματα χρεώνονται και όλες οι ποινές προσδιορίζονται.
42.2.6
Όλες οι ποινές που απομένουν, εκτελούνται με την σειρά με τη οποία σφυρίχθηκαν.
   α. Ο Α4 αποβάλλεται και οποιοδήποτε παίκτης της ομάδας Α που βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο τη στιγμή που το σφάλμα καταλογίστηκε, θα εκτελέσει τις ελεύθερες βολές. (Αν οι βολές είναι εύστοχες και πριν την έναρξη της παράτασης, θα εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο ο αντικαταστάτης του Α4).
   β. Αν οι βολές είναι εύστοχες η παράταση θα ξεκινήσει με  την εκτέλεση δύο (2) ελεύθερων βολών από τον Β4 και επαναφορά από την προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας.   (όλα τα σφάλματα που διαπράττονται μετά τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου θα θεωρούνται ως σφάλματα διαλείμματος και η (οι) ελεύθερη/ες βολή/ες θα εκτελούνται πριν την έναρξη της παράτασης).

15. Κατά τη διάρκεια του τζάμπωλ ο Α4 χτυπά νόμιμα τη μπάλα και τη στέλνει εκτός ορίων. Ενώ ο Β4 ελέγχει τη μπάλα για να κάνει την
επαναφορά από εκτός ορίων, ο Α3 κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Β2. Οι διαιτητές χορηγούν στον Β2 δύο ελεύθερες βολές και στη συνέχεια στην ομάδα Β την επαναφορά της μπάλας από την προέκταση της κεντρικής γραμμής απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας, αποφασίζοντας ότι η ομάδα Α θα δικαιούται την επαναφορά της μπάλας στην επόμενη περίπτωση εναλλασσόμενης κατοχής. Είναι σωστή η διαδικασία αυτή?