"Λάμψη" αστέρων στην κοπή της πίτας του ΣΕΠΚ
Αναλυτικά οι βραβεύσεις:
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1945 κι από μικρός "ερωτεύτηκε" την πορτοκαλί μπάλα. Ξεκίνησε να αγωνίζεται στην Εστία Φιλίας το 1960, βγάζοντας το πρώτο το δελτίο του 1962. Η καριέρα του, ωστόσο, τέλειωσε άδοξα και σχετικά νωρίς, μετά από ένα σοβαρό τραυματισμό στη μέση το 1970 κι ενώ προηγουμένως είχε φορέσει τη φανέλα του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας και της Ελευθερίας Μοσχάτου. Κάθε τέλος, όμως είναι και μια καινούργια αρχή κι έτσι ο Κώστας Κότσης αφού κρέμασε παπούτσια και σορτσάκι καταπιάστηκε με την προπονητική. Ξεκίνησε από τα παιδικοεφηβικά της Εστίας Φιλίας, για να συνεχίσει και στην ανδρική ομάδα με την οποία πανηγύρισε την άνοδο στη Β' Ανδρών το 1971. Το 1974 άνοιξε το μεγαλύτερο κεφάλαιο της καριέρα του, αυτό του Παναθηναϊκού. Στο «τριφύλλι» πέρασε 25 χρόνια ενασχόλησης με τα τμήματα υποδομής και συγκεκριμένα στο Παιδικό και στο Εφηβικό. Με εξαίρεση ένα μικρό διάλειμμα (1988-1991) όταν μετακόμισε στη Γερμανία, παρέμεινε στον «πράσινο» πάγκο ως το 1999, εκτελώντας παράλληλα χρέη ασίσταντ κόουτς στην ανδρική ομάδα. Στους "μεγάλους" του Παναθηναϊκού συνεργάστηκε με πολλούς καταξιωμένους προπονητές όπως ο Πολίτης κι ο Ντουκσάιρ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι από τα χέρια του πέρασαν πολλοί αθλητές που στη συνέχεια έκαναν καριέρα στην Α1 όπως οι Ιωάννου, Μπατής, Παπάζογλου και Γεωργικόπουλος. Από τον Παναθηναϊκό αποχώρησε το 1999 έχοντας πανηγυρίσει και τον πρώτο «αθηναϊκό» τίτλο της ομάδας το 1993 (σε επίπεδο ΕΣΚΑ) κι ακολούθως διατέλεσε προπονητής στην μεικτή ΕΣΚΑ. Παράλληλα με τον Παναθηναϊκό αποτέλεσε ιδρυτικό στέλεχος της ομάδας του Ρουφ '80, σωματείο στο οποίο δραστηριοποιείται ως σήμερα από το πόστο πλέον του προέδρου, ενώ πέρασε κι από άλλες ομάδες τοπικών κατηγοριών όπως η Ελευθέρια Μοσχάτου και το Κουκάκι. Ο Κώστας Κότσης αποτέλεσε ένα από τα πρώτα μέλη του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης. Είναι παντρεμένος με την Έφη Κατσώνη και έχει δύο παιδιά.
Ιτούδης Δημήτρης: Πρωτάθλημα Α1 Εθνικής Ανδρών ΠΑΟ
Δικαιουλάκος Τζώρτζης: Πρωτάθλημα Α1 Εθνικής Γυναικών, Κύπελλο Γυναικών, Eurocup Γυναικών Αθηναϊκός
Μίσσας Κωνσταντινος: U20 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών - 2η θέση
Σερελής Χρήστος: Πρωτάθλημα Β΄ Εθνική Ανδρών Γ.Σ. Λαυρίου
Σκαραφίγκας Γιώργος: Άνοδο Α2 Εθνική Ανδρών Πανελευσινιακός
Χουχουλής Δημήτρης: Άνοδος Α2 Εθνική Ανδρών Πανερυθραϊκός
Oικονομάκης Κώστας: Άνοδος Α2 Εθνική Ανδρών Α.Ο. ΑΕΚ Άργους
Βουρνάς Νίκος: Πρωτάθλημα Γ΄ Εθνική Ανδρών 1ος Όμιλος Νότου Α.Ο. Δόξα Λευκάδας
Παπαθεοδώρου Ηλίας: Πρωτάθλημα Γ΄ Εθνική Ανδρών 2ος Όμιλος Νότου ΑΕΝ Κηφισιάς
Ζήβας Παναγιώτης: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑ Ανδρών Φιλαθλητικός Ο.Α.
Μάντης Βασίλειος: Άνοδος Γ΄ Εθνική Ανδρών Α.Ο. Αργοναύτης Τριγλίας
Πεταλάς Βαγγέλης: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών Πορφύρας
Αβδάλας Δημήτρης: Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Δεράος Σπυρίδων: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑΗ Ανδρών Παναχαϊκή Α.Ε.
Κουλουριώτης Άγγελος: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑΚ Ανδρών Α.Σ. Λεωνιδίου
Μακράκης Γεώργιος: Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΚ Ανδρών Γ.Σ. Εργοτέλης
Βελισσαράκος Γεώργιος: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑΣΕ Ανδρών Γ.Σ. Χαλκίδας
Παπαπέτρου Αργύρης: Πρωτάθλημα Α2 Εθνικής Γυναικών Νοτίου Ομίλου ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας
Κατσίμπας Κωνσταντίνος: Άνοδος Α1 Εθνικής Γ.Σ. Αμαρυλλίς
Παπασπυριδάκος Στέφανος: Άνοδο Α2 Εθνική Γυναικών Τερψιθέα
Θέμελης Οδυσσέας: Πρωτάθλημα Α΄ ΕΣΚΑ Γυναικών ΑΕΝ Κηφισιάς
Μπαζιάνας Κωνσταντίνος: Πρωτάθλημα Β΄ ΕΣΚΑ Γυναικών ΓΑΟ Κουκουβάουνων
Τερκεσίδης Ραφαήλ: Άνοδος Α' ΕΣΚΑ Γυναικών Α.Σ. Παπάγου
Λάγιος Χρόνης: Άνοδος Α΄ ΕΣΚΑ Γυναικών Π.Ο. Αγίου Θωμά
Δρακάκη Εφροσύνη: Άνοδος Α΄ ΕΣΚΑ Γυναικών Α.Ο. Αμύντας
Αργυρίου Μάρθα: Άνοδος Α΄ ΕΣΚΑ Γυναικών Α.Ο. Ζωγράφου
Παπαμιχάλης Παναγιώτης: Πρωτάθλημα Γ΄ ΕΣΚΑ Γυναικών Γ.Σ. Κορωπίου