Γυρίσαμε από το ψάρεμα…και νικήσαμε την Ισπανία (79-75) - Highlights

Μετά από πολύ καιρό σε τελική φάση η Ελλάδα "ξόρκισε″ τον κακό της δαίμονα την Ισπανία και την νίκησε με 79-75 στην πρεμιέρα της 2ης φάσης του Ευρωμπάσκετ στην Σλοβενία. Η ομάδα μας παρότι παραμένει τελευταία στην βαθμολογία πλησίασε και πλέον η πρόκριση είναι στα δικά της χέρια. Με νίκες εναντίον της Σλοβενίας και της Κροατίας.

Η Ελληνική ομάδα μετά τους 26 πόντους που δέχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν αποτέλεσμα και της εκνευριστικής ευστοχίας των Ισπανών (80% στην επίθεση για κάποιο διάστημα), έπαιξε πολύ καλή άμυνα (εντάξει παιδιά ξύλο αφού έτσι θέλετε) και πήρε μια μεγάλη πράγματι νίκη.

Πρώτον γιατί είχε αντίπαλο την καλύτερη ομάδα του τουρνουά.

Δεύτερον γιατί έκανε ανατροπή πράγμα που δεν μας είχε συνηθίσει πρόσφατα.

Τρίτον γιατί βρισκόταν στην πιο δύσκολη θέση που μπορεί να βρεθεί μια ομάδα μετά από δύο στραπάτσα και την "περιρρέουσα″ ατμόσφαιρα.

Παράλληλα έριξε αρκετά τον ρυθμό του αγώνα εξαντλώντας τις επιθέσεις της και προσπαθώντας να βρει με ηρεμία ένα κατάλληλο σουτ. Έτσι έσκασε του Ισπανούς που έχαναν πολλές δυνάμεις στην άμυνα.

Η Ισπανία δεν ήταν καθόλου σόφτ όπως πολύ πιθανό να υποστηριχθεί. Αντίθετα αυτός ο Χ-Ρέι σε κάθε πέρασμα του Σπανούλη άπλωνε το πόδι του σαν σεντερ μπάκ της Δ εθνικής του στυλ…φίλε μπάλα και παίκτης δεν περάνει. Οι Καλντερόν, Ρούμπιο, Ροντρίγκεζ και Γιούλ πίεζαν σαν σκύλοι στην περιφέρεια.

Αλλά φίλοι μου όπως είπαμε νικητής δεν είναι αυτός που παίζει ξύλο αλλά αυτός που αντέχει στο ξύλο!

Σημείο καμπής του αγώνα:Το καλάθι του Μπουρούση που έδωσε την πρωτοπορία στην Ελλάδα (66-64) με βολές 2/2 στο 4:09 πριν την λήξη, μετά η εξαιρετική άμυνα σε διείσδυση του Ροντρίγκεζ και τέλος ένα όμορφο layupπου έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (68-64) με 3:31 στο ρολόι έδωσε στην ομάδα την ευκαιρία να δει την νίκη να γέρνει με το μέρος της.

Καλύτερος του αγώνα: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 5/13 σουτ (38.5), 2/6 δίποντα (33.3), 3/7 τρίποντα (42.9) και 7/10 βολές (70.0) 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο άνθρωπος της κατάλληλης στιγμής: Ο Μπράμος με το δίποντο offbalance στα 2:15 διαμόρφωσε το 70-666 (πολύ δύσκολο σουτ) και στην συνέχεια με 59.7 πριν την λήξη με ένα τρίποντο μεγάλου σουτέρ έδωσε ψυχολογικό μαξιλαράκι στην ομάδα μας διαμορφώνοντας το 75-68!

Η γλώσσα των αριθμών: Οι 19 πόντοι που εξαργύρωσε η Ελληνική ομάδα από τα 17 λάθη που υποχρέωσε την Ισπανία είναι πολύ μεγάλο και καθοριστικό νούμερο. Αντίθετα η Ελληνική ομάδα διέπραξε μόλις 6 αριθμό απίστευτο για την κρισιμότητα του παιχνιδιού, τον αντίπαλο αλλά και το μόνιμο πρόβλημα της.

Το φιλμ του αγώνα

Με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και την έκπληξη για τους Ισπανούς τον Καββαδά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αντρέα Τρινκέρι. Ο νεαρός σέντερ (είχε παίξει μόνο 8 λεπτά σε όλο το τουρνουά), μπήκε με στόχο να εκνευρίσει τον Μαρκ Γκασόλ και τα κατάφερε παίρνοντας τα 2 πρώτα φάουλ του Ισπανού με τον Σπανούλη να παίρνει το τρίτο και να στέλνει στον πάγκο τον Ισπανό σέντερ. Παρόλα αυτά οι Ισπανοί πήραν +10 στο πρώτο δεκάλεπτο με την Ελλάδα να έχει χάσει ήδη και 5 ελεύθερες βολές.

Η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια, έπαιξε με ενέργεια και μείωσε σε 20-26 με τον Μπράμο με εύστοχο τρίποντο στο 12', ωστόσο συνεχίστηκε η αστοχία στις βολές δεν έμπαιναν (10/16). Οι Ισπανοί έπιαξαν για αρκετό διάστημα με το secondunitπου σε άλλα παιχνίδια τους πρόσφερε σημαντικά αλλά το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν ίδιο.

Τα τρίποντα των Ζήση, Καϊμακόγλου και ο Μπουρούσης που ήταν ο μόνος που ευστοχούσε σε όλες τις βολές σταδιακά μείωσαν σε 29-30. Κάπου εκεί ο Σπανούλης μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και με 8 σερί πόντους έγραψε το 37-34 στο 18'. Το 41-38 του ημιχρόνου ήταν υπέρ της Ελλάδας που σούταρε με 50% στα τρίποντα (7/14), είχε μόλις 3 λάθη (έναντι 10) αλλά υπολειπόταν στην μάχη των ριμπάουντ (13-19).

Τα τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για την Εθνική με σχεδόν 5 λεπτά χωρίς καλάθι αλλά με την άμυνα η διαφορά δεν μεγάλωνε υπέρ των αντιπάλων. Το επιμέρους 7-0 των Ισπανών ""έσπασε″ ένα καλάθι του Πρίντεζη που ισοφάρισε σε 43-43. Η δεύτερη είσοδος στο παιχνίδι του Καβαδδά στο τέλος της τρίτης περιόδου έδωσε την δυνατότητα στο Γκασόλ να κάνει στον "ρούκι″ ένα μικρό φροντιστήριο φορτώνοντας τον με 11π σε 3'.

Οι επιθέσεις και από τις δύο ομάδες είχαν "αρρυθμίες″ καθώς η μπάλα άρχισε να βαραίνει περισσότερο και για τους δύο. Ο Σπανούλης με ένα νέο σερί με 5 πόντους έδωσε το προβάδισμα (62-61) πριν ο Ροντρίγκεθ δώσει ανάσα στην Ισπανία με δικό του τρίποντο.

Το παιχνίδι έγινε μάχη σώμα με σώμα και κατοχή με κατοχή με τον Μπουρούση να διαμορφώνει το68-64 με δύο καλές επιθέσεις και μια άμυνα και τον Μπράμο να κάνει το 70-66 στα 2.15'' πριν το τέλος. Ενδιάμεσα ο Ρούμπιο έχασε εύκολο φόλλοου (όπως και δύο καθοριστικά σουτ). Οι κακές συνήθειες βλέπετε πάντα κυνηγάνε τον κάθε παίκτη στα δύσκολα. Στα 59'' με τρίποντο ο Μπράμος έδωσε τη χαριστική βολή στους Ισπανούς γράφοντας το 75-68. οι Μούμπρου και Καλντερόν, προσπάθησαν να αποτρέψουν το κακό για την Ισπανία αλλά ήταν πια αργά.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα (Τρινκέρι, 12/33διπ., 9/20τρ., 28/38βολ., 28ριμπ., 13ασ., 6λ., 9κλ., 3κοψ.): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4(1), Σπανούλης 20(3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5(1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11(2), Μπράμος 8(2), Πρίντεζης 10

Ισπανία (Ορένγκα, 17/35διπ., 8/20τρ., 17/18βολ., 34ριμπ., 15ασ., 17λ., 4κλ., 4κοψ.): Αγκιλάρ 3(1), Ρούντι Φερνάντεθ 20(2), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 3(1), Ρέι, Καλντερόν 5(1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9(1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Γκασόλ 20(1), Μουμπρού 3(1)

Πηγη: gameisover